Zamysleli ste sa nad tým, ako môže pochvala spôsobiť stratu sebadôvery?
Že je to nezmysel? Veď chvála, sebadôvera a výkon kráčajú ruka v ruke! – odvetíte.
Súčasné výskumy a skúsenosti však vedú k záverom, že chválenie detí slovom „šikovný“ im v škole nemusí pomáhať. V skutočnosti to môže byť príčina ich slabého výkonu.
Dieťa na pochvalu často reaguje ukončením – prečo by malo nakresliť novú kresbu, keď už urobilo tú najlepšiu? Alebo môže jednoducho zopakovať tú istú prácu – načo budem kresliť niečo nové, alebo nejakým iným spôsobom, keď aj tomu pôvodnému spôsobu každý tlieska?
S.Grosz vo svojej knihe Skúška životom ukazuje na príkladoch, že chváliť treba za naozaj niečo ťažké – ako napríklad podelenie sa o hračku alebo preukázanie trpezlivosti.
Stephen Grosz je 25 rokov psychoanalytikom, no rozhodne nepatrí medzi tých stereotypných „psychošov“, ktorí sedia v kresle, znudene vás počúvajú a snažia sa naťahovať čas, aby vám mohli naúčtovať ešte viac.
Ak vás zaujíma, čo sa skrýva za vaším konaním a prečo reagujeme tak, ako reagujeme, začítajte sa do jeho novinky Skúška životom. Výnimočná kniha pre každého, kto dychtí po porozumení skrytých motívov, ktoré utvárajú náš život.
S.Grosz počúval dlhé roky iných a teraz rozpráva sám – jeho kniha je zbierkou zaujímavých osudov, príbehov, ktoré sa môžu stať vám. Alebo vašim blízkym.
Skúška životom obsahuje príbehy z nášho každodenného života: sú o ľuďoch, ktorých milujeme a ktorým klameme do očí; o zmenách, ktoré podstupujeme, a aj o smútku.
Prečítate si o tom, ako dokáže paranoja uľahčiť utrpenie a predísť katastrofe. Alebo prečo rodičia závidia svojím deťom.
V kapitole o zmenách vás zaujmú príbehy o ľuďoch, ktorým negatívny prístup bráni odovzdaniu sa láske. Ako strach zo straty dokáže zapríčiniť stratu všetkého. A ako sa vysporiadať so smrťou najbližších…
Jeho elegantné príbehy nás učia novému druhu pozornosti. Po ich prečítaní sa možno naozaj zamyslíte, prečo ľudia konajú daným spôsobom alebo čo vás viedlo k určitým myšlienkam.
Možno nevypovedané traumy z detstva.
Alebo slová, ktorými vás kedysi dávno ranili a vy ich neviete dostať zo seba von.
Či vlastné prešľapy, ktoré vás však ovplyvnili na celý zvyšok života.
A v konečnom dôsledku nám malé rozprávania v Skúške životom neukazujú iba to, ako sa v živote môžeme stratiť, ale aj ako je možné nájsť samých seba.
Celá debata | RSS tejto debaty