Založ si blog

Kto má na svedomí zohavenú mŕtvolu?

Indická princezná

5.kniha v sérii Inšpektor Sejer.

„Jedna z najlepších autoriek novej severskej vlny… Brilantný opis klaustrofóbneho nórskeho vidieka,“  zložil poklonu The Times nórskej spisovateľke Karin Fossumovej, ktorú už poznajú aj slovenskí čitatelia vďaka sérii s Inšpektorom Sejerom.

 

Novinka Indická nevesta má všetko, na čo sme u nej zvyknutí – skvelú zápletku, dojímavé postavy, zohavenú mŕtvolu, nechýba láska a výborné vyvrcholenie.

Hlavná postava Gunder Jomann je dobrácky starý mládenec, nemá rád rozruch, predáva miestnym farmárom poľnohospodárske mechanizmy a žije si pokojným životom v Elvestade, malej nórskej dedine.

Jedného dňa sa všetko zmenilo. Zamiloval sa do Indie, očarili ho ženy s červenou bodkou na čele a tak začal snívať. Vysníval si indickú manželku, ktorej by venoval zvyšok svojho života. A tak sa vybral do Indie, v Mumbai si našiel sympatickú servírku Púnu a spečatili zväzok aj oficiálne.
Domov sa už vrátil ako novomanžel, Púna zatiaľ uzavrela život v Indii a chystala sa za ním do Nórska. Gunder ju mal vyzdvihnúť na letisku, no jeho sestra mala dopravnú nehodu a leží v kóme v nemocnici, preto požiadal o pomoc miestneho taxikára. Ten však Púnu nenájde a neobjaví sa ani vo svojom novom domove.
Vtedy sa to všetko zamotá…

Začalo sa to cestou Gundera Jomanna. Vybral sa až do Indie, aby si našiel ženu. Keď sa ho ľudia na to pýtali, nepovedal, že to po to tam ide. Vlastne si to nepriznal ani sám pred sebou. Hovoril, že chce vidieť čo-to zo sveta, tak to vysvetlil, keď sa ho kolegovia vypytovali na dôvod. Aká bezhraničná extravagantnosť! Veď si nikdy nič nedoprial. Zriedkakedy si vyrazil do mesta, nechodil na vianočné večierky, vždy robil čosi v dome, záhrade alebo sa babral s autom. Nikdy nemal ženu, aspoň teda nik o nej nevedel. Gunder sa nestaral o povedačky. Vlastne to bol veľmi cieľavedomý muž. Síce pomalší, ale tam, kam sa chcel dostať, sa dostal – bez toho, aby narobil veľa hluku. Čas bol na jeho strane.

Ste zvedaví, či je tou zohavenou mŕtvolou práve Púna? Zavraždil ju nejaký šialenec, alebo sa iba stratila a niekde zablúdila?

Do hry vstupuje inšpektor Sejer, ktorý rýchlo zisťuje, že zlo sa môže skrývať aj v tých najnevinnejších osobách. Okruh podozrivých sa rozširuje a Karin Fossum v knihe Indická nevesta rozohráva to, čo vie najlepšie: svieže rozprávanie nabité napínavým dejom.
Výborne vystihla psychológiu postáv, atmosféru v nórskej dedinke a dokázala sa pohrať s emóciami…nielen postáv z knihy, ale aj s čitateľovými. Už začiatok znie skôr ako romantický príbeh, ale rýchlo sa to zvrtne a vy sa ponoríte do skvelej detektívky.

Viac mrazivých príbehov z drsného severu nájdete na
www.severskekrimi.sk.

Karin Fossum pracovala v londýnskej nemocnici, v domove dôchodcov aj v centre pre drogovo závislých. Debutovala básnickou zbierkou, no našťastie presedlala na detektívky, ktoré sú mimoriadne vydarené, napínavé a jej séria s Inšpektorom Sejerom si získala milióny fanúšikov.

Karin Fossum získala za knihu prestížnu sošku Brageho, Golden Dagger Award a LA Times Book Award. Práve vďaka nej sa jej podarilo podmaniť si aj pre Európanov ťažko dosiahnuteľný americký trh.

 

Ako ovplyvniť chod sveta?

07.11.2016

Predstavte si, že máte prístroj, ktorý prenáša rádiové vlny o desať hodín skôr ako sa čosi udeje. Pracuje na systéme neutrín, ktoré sú však mimoriadne nepredvídateľné. Tieto častice viac »

Zmizni, ty štetka policajtská!

25.10.2016

Poslali ju na zásah. Už dlhé roky je policajtkou, stretla sa so všeličím a bola pripravená na všeličo. Na tom zásahu ju však namiesto rešpektu pourážali a hrubo jej vynadali. Muž tureckého viac »

Najlepšia pomsta je SMRŤ!

25.07.2016

Zabil jej rodičov. Nie osobne. Nepriložil jej otcovi zbraň k hlave a nestlačil spúšť. Ani nezabil priamo jej mamu. Ale bol to on, kvôli komu zomreli. Jej otec si najskôr vzal život sám a potom viac »

Sergej Lavrov

Sergej Lavrov nevylučuje dodanie striel S-300 sýrskemu režimu

20.04.2018 23:11

Ruský minister zahraničných vecí ďalej uviedol, že Rusko sa v minulosti vyhýbalo dodávaniu týchto systémov Asadovej vláde z dôvodu nátlaku Západu.

Saudská Arábia kino prvé verejnosť otvorenie

Saudskoarabská verejnosť mohla ísť prvýkrát po 35 rokoch znovu do kina

20.04.2018 22:02

Konzervatívne kráľovstvo v rámci rozsiahlych reforiem rozhodlo znovu otvoriť kinosály a obnoviť v nich premietanie.

porosenko

Porošenko chce vziať občianstvo krymským Ukrajincom s ruským pasom

20.04.2018 20:50

Krymské vedenie dosadené Ruskom v reakcii oznámilo, že v spolupráci s ruským ministerstvom zahraničia prijme kroky na zabezpečenie záujmov všetkých krymských obyvateľov.

putin

Rezort diplomacie USA: Režimy Číny, Ruska, KĽDR a Iránu sú odsúdeniahodné

20.04.2018 20:03

Režimy podľa amerického ministerstva zahraničia denne porušujú ľudské práva a sú zdrojom nestability.

dragon

Blogujem najmä o knihách, lebo ich milujem. A keď niečo milujete, nie je čo riešiť:-) Ak inšpirujem, poradím, dám tip... budem rád. Veď čítanie je úžasné!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 32
Celková čítanosť: 119091x
Priemerná čítanosť článkov: 3722x

Autor blogu

Kategórie