Dá sa v Iráne dostať z cely smrti? !

29. novembra 2013, dragon, Nezaradené

OdsudenaNazanin bolo celkom obyčajné dievča. Zatvorili ju však do cely smrti za prebodnutie muža, ktorý sa ju pokúsil znásilniť. „Chcela som dobrý život. Chcela som chodiť do školy. Čítať. Stať sa učiteľkou a rozprávačkou príbehov… V Sanandadži ma znásilnili a vedela som, že ten muž, ktorého voláte Jusef, ma chce znásilniť tiež. Vytiahla som nôž, aby som sa bránila…“ Iránsky režim ju odsúdil na trest smrti.

Mala však anjela strážneho v podobe modelky zhodou okolností s rovnakým menom Nazanin. Tá bola vtedy na výslní svojej kariéry. V roku 2006 podpísala zmluvu na nahratie prvého CD a po umiestnení sa na druhom mieste v súťaži Miss World sa stala vyhľadávanou modelkou a ikonou medzi iránskou disidentskou komunitou. No v jedno popoludnie dostala e-mail, ktorý zmenil jej životnú dráhu.

Milá Nazanin,
Jedna tínedžerka s rovnakým menom ako Vy zúfalo potrebuje Vašu pomoc. Iránska islamská republika ju odsúdila na smrť za to,
že bodla nožom muža, ktorý ju chcel znásilniť.

Prosím Vás, pomôžete?
S úctou Vincent

nazaninTak sa rozbieha skutočný príbeh Odsúdená – nádherné rozprávanie o dvoch ženách. Jedna bola v cele smrti. Druhá sa rozhodla vybojovať jej slobodu…či aspoň holý život. Vkročila do sveta medzinárodnej diplomacie, kde spoznala temné stránky krajiny, v ktorej sa narodila: vraždy zo cti, násilie voči ženám a štátom schválené popravy detí.

V iránskych celách smrti je asi 160 detí. Asi už tušíte, že Nazanin sa podarilo dostať z cely smrti, no mnohí ďalší tínedžeri nemali to šťastie. Najskôr živorili vo väzení v takých katastrofálnych podmienkach, že si neraz chceli siahnuť na život. Režim ich pomaly ničil fyzicky aj psychicky, vytrhol im srdce z hrude, zadupal dušu do prachu. Možno si niektorí povedia – je to ich vec, vybrali si takú vládu, je to smutné, ale nič s tým nenarobíme…
nazanin3Myslím si, že Odsúdená je výnimočný a inšpirujúci príbeh o solidarite medzi ženami. O pomoci, sile, nádeji a najmä o tom, aké dôležité je podať pomocnú ruku. Hoci aj jedinému človeku, pretože keď začneme, táto pomoc sa bude reťaziť, bude nás čoraz viac…

Ľudia potrebujú počuť takéto príbehy, načúvať ich hlasom a uctiť si duše detí, ktoré zavraždil režim (nielen iránsky).
Na svete sú dva typy ľudí: tí, čo majú odvahu snívať, tvoriť a písať históriu, a tí, ktorí len postávajú, konzumujú a čakajú, čo prinesie život. Nie všetci stratili nádej a mnohí majú záujem pomôcť…

„Nikdy sa neodchýľ od týchto troch pilierov:
dobrých myšlienok, dobrých slov a dobrých skutkov.“
Zarathustra