Dostaň zo seba to najlepšie, čo v tebe je!

28. júna 2012, dragon, Nezaradené

Už názov ma zaskočil. Mních, ktorý predal svoje ferrari. To bude nejaká hra so slovíčkami…alebo blud. Vykľul sa z toho svetový bestseller preložený do tridsiatky jazykov, ktorý inšpiruje milióny čitateľov. Tak som sa doň zahryzol…

Je to príbeh o slávnom a bohatom právnikovi Julianovi Mantlovi, ktorý v jeden pekný deň skolaboval v súdnej sieni a ocitol sa na prahu smrti. Infarkt bol nielen dôsledkom života na hrane, ale aj následkom stresov a duchovnej krízy, ktorá je v dnešnom materiálnom svete čoraz častejšia. Tento kolaps  ho donútil hlboko sa zamyslieť a zmeniť svoj život od základu. Vzápätí sledujeme jeho putovanie za šťastím, snami, nesplnenými túžbami…aby napokon našiel starobylú múdrosť a filozofiu, ktorá z neho urobí lepšieho, zdravšieho a šťastnejšieho človeka.

Autor Robin Sharma je jednoznačne šikovný motivátor. Vie inšpirovať, nadchnúť, prinútiť k zamysleniu. Nenadarmo patrí k najrešpektovanejším odborníkom v oblasti osobného rozvoja. Podľa neho sa náš život stane bohatším, keď začneme robiť naozaj to najlepšie, čo v nás je. Len tak budeme úspešnejší, spokojnejší. Na pol plynu sa ísť dlho nedá.

Odvádzať vynikajúcu prácu a tým ovplyvňovať svoje okolie, kolegov – to je ideál pre každú firmu. Najmä v tomto krízovom období plnom dramatických zmien. Ako sám Sharma tvrdí, dnes je jednoduché byť zaneprázdnený už len svojím zaneprázdnením. Všimli ste si to? Uvedomujete si to? Takto sa však nedajú dosahovať skutočné výsledky. V takomto rozpoložení efektivita dostáva poriadne na frak.

Z každej strany na nás útočia smsky, e-maily, správy z Facebooku, tweety…je tu obrovský priestor, čomu sa venovať a ako napokon zabíjať čas nedôležitými vecami. Schopnosť koncentrácie, sústredenia je tak v dnešnej dobe oveľa dôležitejšia ako v minulosti (odporúčam vynikajúcu e-knihu Lea Babautu Soustředění – Jak nalézt klid a jednoduchost v hektické současnosti).

Treba sa proste sústrediť na pár najdôležitejších záležitostí.  Zmeniť spôsob myslenia, pohľadu na svet, na prácu, či okolie alebo dokonca na ľudí, ktorí vás vyciciavajú.  Ono si to však vyžaduje obete a občas to musí zájsť tak ďaleko ako v prípade Juliana. Nie každý infarkt je však prvým…neraz je aj posledným a šanca sa neopakuje.