Založ si blog

Čo čítať malým škôlkarom?

Každý večer už niekoľko rokov čítam svojim dcéram večer pred spaním. Musím priznať, že to baví nielen Maťku a Lucku, ale aj mňa:-) Často narazíme na super knihu, o ktorej potom diskutujeme aj počas dňa a pred blížiacim sa večerom začnú byť nepokojné – kedy už konečne pôjdeme čítať. Najistejší spôsob, ako ich bezbolestne dostať do postele: vybrať tú správnu knihu. Naposledy to bola napríklad Klára a Tity od Nagyovej-Džerengovej, Misia Eva v Thajsku od Tami Heribanovej a teraz sa zabávame na malej Sáre a jej dobrodružstvách.

Sára je malé, úžasné a milé dievčatko…no chýba jej súrodenec. Je jedináčik a keď sa mamičky spýta, prečo nemá viac detí, že by prijala bračeka alebo sestričku, mama odpovie: „Takto to vyšlo. Som celkom spokojná aj s týmto dievčatkom,“ a žmurkne na Sáru. Tú to však veľmi neuspokojí a privítala by niekoho, s kým by sa mohla hrať…

Sara a traja OtoviaTakto sa začína kniha Sára a traja Otovia a vy už tušíte, o čo asi pôjde:)
Sára túžobne hľadí na maminkino bruško a dúfa, že do ich rodiny čoskoro pribudne súrodenec.  No dobre, to bruško je možno trošku väčšie ako by malo byť, ale mamička veru nie je tehotná. Možno by mala trošku cvičiť…a to hneď aj urobí. Takže braček ani sestrička neprichádzajú. Sára preto zatúži po psíkovi, no rodičia o tom nechcú ani počuť a Sára sa sama vyberie nejakého pohľadať.

Sára hľadí z okna do parku. Nič sa tu nedeje, pomyslí si smutne. Vylezie na okno a začne rátať, koľko psíkov sa prechádza po parku. Počíta – raz, dva, tri… Je ich aspoň osem! Tamto vyskakujú dve malé chlpaté guľôčky. Aké sú rozkošné! Tam si zase vykračuje veľký čierny havo. A krížom cez cestu práve ťapká ten nízky psík, čo sa bruškom takmer dotýka zeme.
– Ak nebude bábätko, mohol by byť aspoň psík, – pomyslí si Sára a pritlačí si nos na okenné sklo.

Na ihrisku stretne troch Otov – malého, stredného a veľkého. Rozhodnú sa jej zadovážiť psíka. Nakoniec sa však všetko vyvinie inak…

Príbehy o radostiach a starostiach škôlkarky Sáry a jej rodičoch sú napísané sviežo, vtipne a bez zbytočných komplikácií a odbočiek. Jednoducho, aby si váš škôlkar knižku vychutnal, pobavil sa a mal napokon príjemný pocit.

Sara a divoke batolaV sérii už vyšiel aj ďalší diel – Sára a divoké batoľa. Jedného dňa totiž donesie Sárina mamička z povaly veľkú škatuľu. Je plná Sárinej detskej výbavy, ktorú nadchne najmä jej starý čepček.

Svojho malého kamaráta Ota sa rozhodne prezliecť za bábätko. Ten síce najprv nesúhlasí, ale zvíťazí v ňom túžba povoziť sa v kočíku.  Keď počas prechádzky stretnú stredného a veľkého Ota, malý Oto by sa najradšej od hanby prepadol. Bábätko je zababušené do perinky, a hoci sa obom Otom čosi nepozdáva, najmä noštek bábätka je im akýsi povedomý, svojho kamaráta neodhalia.
Malému Otovi sa našťastie podarí nenápadne utiecť z kočíka, a s čepčekom na hlave si to namieri do zábavného parku a nasadne na vláčik do strašidelného zámku…
Divoká naháňačka sa môže začať.

Autorka Tiina Nopola patrí medzi najznámejšie fínske spisovateľky, viackrát nominovaná na prestížnu cenu H.C.Andersena a námety k príbehom zbierala aj ako učiteľka v materskej škole. Seriál o Sáre, inšpirovaný dcérou autorky, zožal veľký medzinárodný úspech aj vďaka úžasným ilustráciám Mervi Lindmanovej.

Ako ovplyvniť chod sveta?

07.11.2016

Predstavte si, že máte prístroj, ktorý prenáša rádiové vlny o desať hodín skôr ako sa čosi udeje. Pracuje na systéme neutrín, ktoré sú však mimoriadne nepredvídateľné. Tieto častice viac »

Zmizni, ty štetka policajtská!

25.10.2016

Poslali ju na zásah. Už dlhé roky je policajtkou, stretla sa so všeličím a bola pripravená na všeličo. Na tom zásahu ju však namiesto rešpektu pourážali a hrubo jej vynadali. Muž tureckého viac »

Najlepšia pomsta je SMRŤ!

25.07.2016

Zabil jej rodičov. Nie osobne. Nepriložil jej otcovi zbraň k hlave a nestlačil spúšť. Ani nezabil priamo jej mamu. Ale bol to on, kvôli komu zomreli. Jej otec si najskôr vzal život sám a potom viac »

vysoké tatry , štíty , hory , pohorie, TANAP, lúka, rastliny, tráva

V Tatrách našli ľudské pozostatky, pravdepodobne ide o muža z Oravy

14.11.2018 14:36

Ľudské pozostatky staršieho dáta našli náhodné poľské turistiky.

Mostná skruža na diaľnici D4

VIDEO: Svetový unikát pri Bratislave. Na Dunaji vznikajú dve obrovské oceľové skruže

14.11.2018 14:30

Dnes sa uskutočnil kontrolný deň na výstavbe rýchlostnej cesty R7 spolu s diaľnicou D4.

dane, odvody, daňové priznanie, daňové, peniaze

Talianom hrozí grécka cesta, znie z Rakúska

14.11.2018 14:27

Rakúsko podporí Európsku úniu, ak sa rozhodne začať procedúru proti nadmernému deficitu Talianska.

Volkswagen, automobilka, montáž

VIDEO: Človek alebo robot? Slovákom berú prácu stroje

14.11.2018 14:13

Roboti vzali Slovákom už tisíce pracovných miest, na druhej strane nové pozície vznikajú pri obsluhe strojov a to najmä v automobilovom priemysle.

dragon

Blogujem najmä o knihách, lebo ich milujem. A keď niečo milujete, nie je čo riešiť:-) Ak inšpirujem, poradím, dám tip... budem rád. Veď čítanie je úžasné!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 32
Celková čítanosť: 127806x
Priemerná čítanosť článkov: 3994x

Autor blogu

Kategórie