Založ si blog

Únos významnej političky!

silvaAnglicankaMala pred sebou veľkú kariéru. Bola to vychádzajúca hviezda politického neba. Krásna, šikovná, inteligentná. Ale mala jedno temné tajomstvo: bola milenkou premiéra. A práve to odhalili únoscovia, ktorý sa ju rozhodli využiť na svoje ciele. Jedného dňa zmizla bez stopy. Akoby sa vyparila. A nikto nežiadal výkupné, nikto nehrozil prezradením tajomstva. Bola to však iba otázka času a tak sa premiér rozhodol konať: obával sa škandálu, preto nezapojil do toho políciu, ale…

Verím, že som vás už prvými riadkami navnadil a už to bude len lepšie. Ak totiž poznáte špionážne trilery Daniela Silvu, ten najnovší Angličanka patrí medzi to najlepšie, čo vôbec napísal. Bez preháňania.
Na začiatku bola obyčajná neoznačená zalepená obálka, formát 25×25 cm.
A Madeline Hartová. Premiérova milenka a politička, ktorú uniesli na Korzike. Zrazu zostáva iba sedem dní, inak ju zabijú. Čo však únoscovia chcú?
Daniel Silva pracoval dlhé roky ako vojnový reportér pre televíznu stanicu CNN a už vtedy nosil v hlave myšlienku na napísanie špionážneho románu. Doteraz ich napísal šestnásť a aj v tom najnovšom sledujeme jeho najobľúbenejšieho hrdinu Gabriela Allona.

Izraelský anjel pomsty
Jeho prvou operáciou bol Boží hnev, pomsta za 11 mŕtvych izraelských športovcov, ktorých zavraždili palestínski teroristi na Olympiáde v Mníchove. Allon teroristov prenasledoval tri roky, kým osobne zlikvidoval šiestich členov skupiny Čierny september.
Majster bol názov spoločnej izraelsko-americko-britskej operácie, ktorá vyústila do ničenia štyroch tajných iránskych zariadení na obohacovanie uránu.
Akcia, pri ktorej Gabriel Allon objavil v tajnej miestnosti pod povrchom Chrámovej hory obrovskú bombu, ktorej výbuch mal rozmetať aj 22 stĺpov zo Šalamúnovho chrámu, nespochybniteľný dôkaz existencie starovekej židovskej svätyne opísanej v Knihe kráľov.
Alebo únos Chiary – akcia patrila k najkrvavejším v Allonovej kariére, na ktorej konci zabil mocného ruského obchodníka so zbraňami Ivana Charkova.

7 dní…a potom zomrie!
Nová misia sa začala vo zvláštny deň. V najkrajší a súčasne najhrozivejší deň Gabriela Allona.
27.septembra.
V ten deň sa totiž narodil jeho syn Daniel, ktorý iba ako trojročný zahynul v jeden zasnežený večer vo Viedni. Modrý Mercedes, dom ktorého nastúpil aj s mamou, Gabrielovou manželkou, rozmetala bomba. Nastražil ju tam palestínsky terorista Tárik al-Chawrání na priamy rozkaz Jásira Arafata. Cieľom nebol Gabriel, ale chceli ho potrestať tým, že na vlastné oči uvidí, ako mu zomiera žena a dieťa. Chceli, aby do konca života trúchlil ako Palestínčania.
Operácia sa začala na Korzike, kde nikdy nie je treba veľa, aby vypukol nezmieriteľný spor. Stačila urážka. Obvinenie, že vás oklamal predavač na trhovisku. Zrušené zasnúbenie. Tehotenstvo nevydatej ženy. Po prvej iskre sa rýchlo rozhorel oheň.

silva2Triler, aký sa často nevidí
Gabriel Allon je špičkový agent a skvelý reštaurátor obrazov. Nedokáže však povedať nie, ak ide o záchranu, či pomoc kolegom, priateľom. A tak sa začína pátranie, ktoré ho zavedie do Marseille, do hôr v Provence, ale aj do Londýna a do Moskvy, kde žije priveľa ľudí, ktorí ho chcú zabiť. Dokonca sa Gabriel spojí s chlapíkom, ktorý ho chcel kedysi zavraždiť. S Anglickým zabijakom…
Približne v polovici knihy prichádza k veľkému zvratu, šoku, ktorý naštartuje druhú časť a vy nedokážete knihu odložiť.
Opäť stretáte starých známych ako je dvojnásobný šéf izraelskej tajnej služby Ari Šamron, Gabrielova láska Chiara, šéf britského protiteroristického oddelenia Graham Seymour, či Gabrielov boží tím vrátane analytičky Diny, rešeršéra Josiho, lovca nacistisckých zločincov Eliho Lavona, či Michaila, ktorého Šamron nazval „Gabriel bez svedomia“.

Vychutnajte si ho!
Niektorí evoluční psychológovia tvrdia, že máme v mozgu hlboko zakorenený silný mechanizmus na pátranie po zložitých a skrytých príčinách. Pravdepodobne je to dedičstvo po predkoch, ktorí museli byť v neustálom strehu pred sprisahaniami zo strany členov svojej skupiny aj nepriateľov.
Hercule Poirot, Sherlock Holmes, James Bond, Harry Hole, Harry Bosch či Daniel Allon – milujeme ich preto, že ich autori dokážu v hlavách čitateľov naštartovať spomínaný „pátrací“ mechanizmus.
Ak máte radi špionážne trilery a máte v sebe ten tajomný „pátrací“ zmysel, Angličanku od Daniela Silvu neodložíte, kým ju nedočítate do konca.

Ako ovplyvniť chod sveta?

07.11.2016

Predstavte si, že máte prístroj, ktorý prenáša rádiové vlny o desať hodín skôr ako sa čosi udeje. Pracuje na systéme neutrín, ktoré sú však mimoriadne nepredvídateľné. Tieto častice viac »

Zmizni, ty štetka policajtská!

25.10.2016

Poslali ju na zásah. Už dlhé roky je policajtkou, stretla sa so všeličím a bola pripravená na všeličo. Na tom zásahu ju však namiesto rešpektu pourážali a hrubo jej vynadali. Muž tureckého viac »

Najlepšia pomsta je SMRŤ!

25.07.2016

Zabil jej rodičov. Nie osobne. Nepriložil jej otcovi zbraň k hlave a nestlačil spúšť. Ani nezabil priamo jej mamu. Ale bol to on, kvôli komu zomreli. Jej otec si najskôr vzal život sám a potom viac »

D1 Budimír - Bidovce

Brusel preplatí úsek D1 Budimír - Bidovce pri Košiciach

18.10.2018 13:59

Rozostavaný úsek diaľnice D1 Budimír - Bidovce pri Košiciach bude zaplatený aj z prostriedkov EÚ. Sú súčasťou viac ako 200-miliónového príspevku.

Peter Kazimir,

Minister Kažimír návrh o hazarde stiahnuť nemieni, zmeny však pripúšťa

18.10.2018 13:56

Opoziční poslanci z OĽaNO žiadajú v návrhu zákona o hazardných hrách väčšiu ochranu hráčov hazardu.

Bill Gates

Pomôže Bill Gates aj baniam na Slovensku?

18.10.2018 13:36

Americký miliardár je práve na návšteve Európy a dnes sa stretol aj so slovenským podpredsedom Európskej komisie pre Energetickú úniu Marošom Šefčovičom.

Džamál Chášakdží

Muž podozrivý z účasti na kauze Chášakdží zahynul v Rijáde pri nehode

18.10.2018 13:29

31-ročný plukovník saudskoarabského letectva, bol podľa denníka v skupine 15 mužov, podozrivých v kauze Chášakdží.

dragon

Blogujem najmä o knihách, lebo ich milujem. A keď niečo milujete, nie je čo riešiť:-) Ak inšpirujem, poradím, dám tip... budem rád. Veď čítanie je úžasné!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 32
Celková čítanosť: 126758x
Priemerná čítanosť článkov: 3961x

Autor blogu

Kategórie