Založ si blog

Dukanova diéta – naozaj zázrak?

Dukanova diétaTakýmto knihám zvyčajne neverím. Hmm, no dobre, klamem…skôr ich ani nevezmem do ruky, lebo som v tomto smere mega-skeptik.  Moja mama držala milión diét, aj naša suseda, kamoška, či kolegyňa striedajú jednu za druhou. Výsledok? Takmer vždy jojo efekt, často frustrácia, občas zdravotné problémy… Podobne som pristupoval aj k Dukanovej diéte, ktorá u nás práve vychádza a chýr o nej letí celým svetom. No nechal som sa prehovoriť. „Prečítaj si ju, vážne je dobrá, veľa vecí si ani netušil…“
Ok, tak som si prečítal. Výsledok?

Hneď na obálke je dobrý marketingový ťah – 13 miliónov ľudí sa predsa nemôže mýliť. Tak som si to overil ako správny frankofil (autor Pierre Dukan je Francúz ako vyšitý). A je to fakt, milióny spokojných ľudí a najmä prominentov ako Jennifer Lopez, Gisele Bundchen a ďalší. Dukanova diéta podľa reakcií, analýz, diskusií evidentne pomáha a pri dodržiavaní zásad sa nedostaví ani jojo efekt.

V čom je jej výnimočnosť?
Autor v prvom rade odmieta všetky pseudodiéty, ktoré drasticky zakazujú, prikazujú, obmedzujú.  Dukan počas dvoch desaťročí prepracoval dokonalý systém diéty, ktorý už mnohí úspešne odskúšali.  Overené recepty, prírodné potraviny, žiadne počítanie kalórií či váženie jedál, ktoré som aj tak nikdy neovládal a nevyznal som sa v tom.
Ponúka veľkú slobodu pri konzumácii bežných potravín, ale ako to už býva v každej oblasti – bez disciplíny dosiahnete iba málo. Dukan je systematický aj v stavbe knihy. Vysvetlil základné nutričné pojmy, ktoré by ste mali ovládať. Detailne rozpísal potraviny, ktoré môžete konzumovať. Štyri fázy opísal podrobne, takže pochopí každý.

Celebrity a Dukanova diétaPrepracovaný systém
V knihe som našiel množstvo zaujímavých rád a tipov, ktoré môžu pokojne využívať aj tí, čo nechcú držať žiadnu diétu, len si chcú zlepšiť životný štýl. Napríklad chôdzu Dukan vyslovene predpisuje ako recept. Tiež odporúča piť počas jedla, schudnúť sa dá sprchovaním studenou vodou, kedy naše telo musí spáliť oveľa väčší počet kalórií…
Zdá sa, že Dukan myslel na všetko – okrem nutričných pojmov, jednotlivých fáz, receptov či užitočných tipov radí aj v tom, ako diétu prispôsobiť pre rôzne vekové skupiny.
Určite to poznáte – keď si niečo odpierate, akoby ste mali na to ešte väčšiu chuť. Telo si proste pri najbližšej príležitosti urobí z danej potraviny zásoby (čokoláda, pizza, puding…), pretože bude v strese, že sa odopieranie zopakuje. A je jasné, že takéto zásoby nám veľmi neprospievajú.

Nuž, musím uznať, že pôvodná skepsa nebola celkom oprávnená a je to skvelá kniha pre ľudí, čo si neraz povzdychnú v zmysle názvu tejto knihy. V origináli sa totiž Dukanova diéta volá Je ne sais pas maigrir. Čiže Nedokážem schudnúť...

Ako ovplyvniť chod sveta?

07.11.2016

Predstavte si, že máte prístroj, ktorý prenáša rádiové vlny o desať hodín skôr ako sa čosi udeje. Pracuje na systéme neutrín, ktoré sú však mimoriadne nepredvídateľné. Tieto častice viac »

Zmizni, ty štetka policajtská!

25.10.2016

Poslali ju na zásah. Už dlhé roky je policajtkou, stretla sa so všeličím a bola pripravená na všeličo. Na tom zásahu ju však namiesto rešpektu pourážali a hrubo jej vynadali. Muž tureckého viac »

Najlepšia pomsta je SMRŤ!

25.07.2016

Zabil jej rodičov. Nie osobne. Nepriložil jej otcovi zbraň k hlave a nestlačil spúšť. Ani nezabil priamo jej mamu. Ale bol to on, kvôli komu zomreli. Jej otec si najskôr vzal život sám a potom viac »

manafort

Trumpov človek Manafort vinný z daňových podvodov z čias Janukovyča

21.08.2018 23:16, aktualizované: 23:25

Ide o prvé víťazstvo pre tím zvláštneho vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorý preveruje údajné ruské ovplyvňovanie amerických prezidentských volieb.

raketa, rusko, tos-1

Rusko uzavrelo vojenskú dohodu so Stredoafrickou republikou

21.08.2018 22:44

Vzťahy Ruska so SAR sa dostali do stredobodu pozornosti v júli, keď v SAR zavraždili troch ruských novinárov

Taliansko Kalábria roklina nešťastie obete

Pátranie po nezvestných v rokline Raganello pokračuje

21.08.2018 22:28

V obľúbenej talianskej destinácii zahynulo 10 turistov.

Michael Cohen

Trumpov exprávnik Cohen uzavrel dohodu o vine a treste

21.08.2018 22:01, aktualizované: 23:08

Cohen sa priznal k finančným podvodom počas Trumpovej predvolebnej kampane, bankovým podvodom a daňovým únikom.

dragon

Blogujem najmä o knihách, lebo ich milujem. A keď niečo milujete, nie je čo riešiť:-) Ak inšpirujem, poradím, dám tip... budem rád. Veď čítanie je úžasné!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 32
Celková čítanosť: 123055x
Priemerná čítanosť článkov: 3845x

Autor blogu

Kategórie